29b8b8c6-1cdf-45a1-8343-b8d83f91fc8a

Sucuk, kurutulmuş bağırsak içine kırmızı et kıymasının, çeşitli baharat ve sarımsakla harmanlanıp, doldurulmasıyla üretilen fermante et ürünüdür.

Eti saklamanın zor olduğu eski zamanlarda, tarlada çalışan işçilerin eti tuzlayıp, bağırsağa sarmanın iyi bir muhafaza şekli olduğunu farketmesiyle sucuğun yolculuğu başlamış oluyor diyebiliriz. Balkanlar ve Orta Asya’da sucuğun yaygın olarak tüketildiğini hatta Bulgaristan’da çiğ olarak, boğma rakının yanına meze olduğunu biliyoruz.

İYİ SUCUK NASIL ANLAŞILIR?

Bir kere içinde kaliteli ve temiz bir dana eti olmalıdır. Malum, ekonomik olsun diye içine ”tırnaklı hayvan etinin eser miktarda konduğu” zamanlardayız. Bu nedenle, iyi sucukta, iyi et esastır. Yağ da olmalıdır, o da yaklaşık 1/3 oranında bulunmalıdır sucukta. Sonra gelsin, sarımsak, kırmızı biber, sumak… Çeşnisinin de en kalitelisi kullanılmalıdır pek tabi.

Sucuk, bağırsağa veya tülbente basılıp kurutulduktan sonra, dokusu sert, kokusu dengeli, rengi hafif kahveye kaçan kırmızı, pişince ise yağdan ufacık kalmamış ve dişe dokunduğunda gövdeli olmalıdır. Kıvamında, yani ne az ne çok pişmiş ızgara/tava sucuk ağızda hemen dağılmamalı, baharatlı et tadını ilk lokmada vermelidir.Yumuşak ve çatalı dokunduğunuzda dağılan sucuk, etten ziyade farklı maddelerle doldurulmuş ”bir gıda maddesi” den başka bir şey değildir.

İYİ SUCUK NASIL PİŞİRİLİR?

Çok pişirilmez. Tavada yapılacaksa, ısıtılmış tavaya dizildikten sonra 6-7 sn. sonra diğer yüzü çevrilir, bu esnada 2-3 damla limon suyu ile hafifletilir, 1 yemek kaşığı su eklenerek de suyu muhafaza ettirilir. 

EN İYİ SUCUK NEREDEN ALINIR?

Aslında en iyisi evde kendi sucuğunuzu yapmak ya da iyi bir kasapta kendi sucuğunuzu kendi karışım tarifinizle yaptırmak. Ama artık özellikle büyükşehirlerde kendi sucuğunu yapan kasap bulmak zor. Aramaya devam 🙂 Bilenler bize de söylesin.

Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonÇağrı Merkezi

Kullanıcı Menüsü

WhatsApp İletişim